دسته‌بندی نشده

ماسک ایمنی و انواع آن

ماسک ایمنی برای محافظت از دستگاه تنفسی و جلوگیری از آلاینده های هوا در انواع، اشکال و جنس های متفاوت استفاده می شود که در محیط کار به منظور رعایت ایمنی و محافظت از ریه ها از آن استفاده می شود. در محیط های کاری صنعتی، کارگاه های سنگ بری، چوب بری، کارخانه های محصولات شیمیایی، صنایع نفت و گاز،‌ کاغذ سازی، نساجی، سموم کشاورزی و صنایع فولاد که سرشار از آلاینده، ذرات معلق، گرد و غبار، دود آتش و گازهای سمی هستند، پوشیدن ماسک ایمنی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. ما در این مقاله به معرفی کامل ماسک ایمنی و انواع آن با شما صحبت خواهیم کرد تا در هر مکانی که هستید با توجه به نوع آلودگی، ماسک مخصوص به آن را استفاده کنید.

ماسک ایمنی

امروزه همه صنایع و کارخانجات موظف هستند تا برای ایمنی‌ کارگران خود از ماسک ایمنی استفاده کنند تا بتوانند امنیت کارگرانشان را تضمین کنند. بنابراین زمانی که کارگری برای انجام امور کاری خود باید در هوای آلوده ذرات، گرد و غبار، دود، مواد شیمیایی و … قرار گیرد حتما باید از ماسک ایمنی استفاده کند. عدم استفاده از این ماسک ها باعث ایجاد بیماری‌ های تنفسی و سرطان‌ می شود پس باید برای حفظ سلامتی تنفس شان از ماسک مناسب با شغل خود استفاده کنند.

نکات مهم هنگام انتخاب ماسک ایمنی

۱.اطمینان از سلامت ماسک پس از استفاده در هر مرحله

۲. اطمینان از پاره و شل نبودن بند ماسک

۳. محل نگهداری ماسک در جاهای خشک، خنک، دور از‌ گرد و غبار و آلودگی هوا

۴. تصویض شیشه ماسک‌ شیمیایی در صورت مشاهده پارگی، آسیب دیدگی و ترک خوردگی

۵. اجتناب از قرار دادن ماسک در محیط بسته

۶. باز کردن اجزای ماسک برای شست و شو

۷. متناسب بودن اندازه و سایز ماسک با صورت

 ۸. توجه به بودن راه نفوذ هوا در خارج از فیلتر ماسک

۹. احساس کردن هرگونه مزه، بو، سوزش، خارش در زمان بودن ماسک روی صورت

۱۰. تمیز نگه داشتن مداوم ماسک و چک کردن هر بار برای تمیز بودن آن

ماسک ایمنی

انواع ماسک ایمنی

ماسک ضد گاز شیمیایی

ماسک ضد گاز یا با نام ماسک حذف کننده گاز و بخار در دو مدل نیم صورت و تمام صورت برای کارهای صنایع شیمیایی و کارخانجات آلاینده از ورود دود، گاز و بخارات سمی موجود در محیط کار از جمله گاز آمونیاک، اسیدی، مونوکسید کربن، بخار جیوه و بخار آلی جلوگیری می‌ کند.

ماسک فرار

ماسک فرار یا ماسک نجات با تولید نیم صورت برای استفاده طولانی مدت مناسب نمی باشد و فقط برای فرار از محیط آلوده و خطرناک محیطی که امکان اتفاق نشت گازهای سمی وجود دارد و برای شما به طور ناگهانی اتفاق افتاده و در آن قرار گرفته اید، استفاده می‌ شود. با توجه به این‌ نکته بهتر است بدانید که با این ماسک نمی توان مدت زیادی در محیط آلوده قرار گرفت.

ماسک FFP2

این ماسک نوعی از ماسک فیلتردار با فیلتر ثابت برای حفاظت از دستگاه تنفسی در محیط های کاری در برابر انواع زیان آور گرد و غبار، دود آئروسل جامد و مایع ساخته شده از الیاف و ذرات آزار دهنده و جهش زا می باشد. این ماسک با نام FFP2 به این معناست که 94% از ذرات مضر در‌‌ هوا را با اندازه بین 2 و 5 میکرون فیلتر و سیستم تنفسی را در کوتاه مدت تحریک می کند. همچنین دهان بند‌های کلاس حفاظتی FFP2 اغلب در صنایع فلزی و معادن که کارگران این صنایع به طور مداوم در معرض آئروسل، مه و دود هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

ماسک ایمنی

ماسک سری N

این‌ ماسک ها در سه دسته N95 – N99- N100 در کار‌های سنگ بری، چوب بری، کارخانه های زغال سنگ، معادن و صنایع برای جلوگیری از ورود ریزگردها، آلاینده های هوا، ذرات معلق، غبار های سمی، روغنی و فیبرها استفاده می شود.‌ این اعداد درصد حفاظتی ماسک را فراهم می کند که با بزرگتر شدن آن، ماسک از ورود ذرات ریزتر نیز جلوگیری می کند. این ماسک‌‌ ها با فیلتراسیون قوی در مقابل ذرات ریز با اندازه 3/0 میکرون نیز کارآیی دارند.

کارتریج

کارتریج نوعی فیلتر است که روی ماسک به کار می رود و وقتی خود را در معرض گاز و بخارات سمی قرار می دهید، ماسک کارتریج دار استفاده مناسب می باشد. اگر می خواهید خود را در برابر ریز گردهای موجود در هوا محافظت کنید، کارتریج بهترین انتخاب برایتان می باشد. ماسک کارتریج دار می‌ تواند گازهای شیمیایی و بخار موجود در هوا را جذب و فیلتر کند، بنابراین می تواند از فرد در برابر گاز، بخار و ذرات محافظت کند. با توجه به این نکته بهتر است فیلتر ماسک کارتریج دار را حتما بعد از 40 ساعت تعویض کنید.

مجموعه صنعت پوش یکی از معتبرترین و با سابقه ترین مجموعه ها در زمینه تولید لباس کارهای ایمنی مانند لباس دیرسوز، لباس نسوز، کفش ایمنی نسوز، پابند نسوز، کلاه نسوز، دستکش کف دوبل چرمی، آستینچه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، مقنعه چرمی، لباس کار شومر آلمان و … می باشد. این مجموعه با نیروهای متخصص و تجهیزات ایمنی معتبر فعالیت می نماید.

جهت سفارش و خرید می توانید از طریق مجموعه صنعت پوش با شماره تلفن 04135241742 اقدام به خرید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *