دسته‌بندی نشده

لباس کار ایمنی و انواع آن

یکی از مهمترین، اصلی ترین و محافظه کار ترین آیتم ها لباس کار یا همان لباس فرم می باشد تا کارگر را از صدمات و خطرات محیط کاری حفظ کند. امروزه با افزایش حرفه‌ های مختلف هر کدام از آن ها شرایط کاری مخصوص به خود را دارند که بر اساس آن لباس کارهای متنوعی از جمله لباس‌ های دوبنده کار، لباس کارهای جوشکاری، مهندسی، مکانیکی، صنایع، کارگری و … طراحی و تولید می ‌شوند. معمولا لباس کار ایمنی یک پوشش سراسری است که دست ها، پاها و بدن را پوشانده و مناسب با کار و بدن کارگر بوده، کمرش بسته و تعداد جیب های کم و کوچکی داشته باشد. با توجه به این نکته هرچه الیاف بکار رفته در پارچه طبیعی تر باشد لباس کار مقاوم و درصد ایمنی کار را افزایش می دهد تا از این طریق کارکنان بتوانند به راحتی و بدون خطر کار خود را انجام دهند. ما در این مقاله سعی می کنیم تا در مورد برخی از مهم ترین لباس کار ایمنی با شما صحبت کنیم.

لباس کار ایمنی

استانداردهای لباس کار ایمنی

۱.استاندارد 20471 EN ISO: این استاندارد مربوط به لباس های دارای شب رنگ می باشد، افرادی که بر اساس شغل خود در شب و تاریکی کار می کنند لباسشان باید از این اصل و استاندارد برخوردار باشد.

۲. استاندارد HSE: در این اصل جنس پارچه از دوام، استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است تا بتواند با داشتن رنگ مناسب در حین سادگی از طرح و رنگ زیبایی نیز برخوردار باشد.

۳. استاندارد لباس کار 343 EN : در این اصل لباس استفاده شده باید بتواند کارکنان را از عرق کردن و در مقابل شرایط اقلیمی محافظت کند.

۴. استاندارد EN ISO 11611: این اصل مربوط به لباس کار افرادی است که در محیط همراه با جرقه، آتش و شوک الکتریکی مشغول به کار هستند.

۵. استاندارد EN 342: در این اصل به مقاومت لباس در شرایط سخت و بارانی توجه می شود که بیشتر در لباس هایی موجود است که محیط کاری آن فضای باز و بیرون از کارگاه می باشد.

۶. استاندارد UV STANDARD 801: این اصل پوست بدن را در برابر انواع اشعه ها محافظت می کند تا افراد به راحتی بتوانند در محیط بیرون و دور از اشعه های مضر نور خورشید کار خود را انجام دهند.

ویژگی لباس کار مناسب و استاندارد

۱.اندازه و متناسب بودن لباس کار با فرم بدن

۲. عدم استفاده زیور آلات ‌و لباس کار پاره و کهنه در مجاورت ماشین آلات

۳. ممانعت از انداختن کلید در جیب

۴. عدم استفاده از یقه نورگیر، زه، دسته عینک و مواد قابل اشتعال در محل کار با احتمال حریق و انفجار

۵. استفاده از لباس آستین‌ کوتاه در صورت نیاز به طور مستمر

۶. عدم داشتن  جیب و لبه در لباس کارکنانی که در محیط گرد و غبار، مواد قابل اشتعال، انفجار و مسموم کننده

لباس کار ایمنی

لباس کار ایمنی و انواع آن

لباس کار دو بندی

این مدل لباس کار ایمنی در صنایع و فعالیت‌ های مختلف توسط کارگران، مهندسان، صنعتگران و استادکاران مورد استفاده قرار می‌ گیرند که به دلیل راحتی و وجود جیب های متعدد یکی از پر مخاطب‌ ترین و پر مصرف ترین نوع لباس کار می‌ باشد. این لباس کار با توجه به نوع فعالیت در رنگ‌، طرح و جنس های متنوع طراحی و تولید می‌ شود.

لباس کار ایمنی در کارگاه های شیمیایی و رنگرزی

در این صنایع باید در برابر عوامل شیمیایی، برخورد با مواد خورنده و اسیدها از این نوع لباس کار استفاده شود. این لباس باید سرتاسر بدن کارگر را از محیط بیرون ایزوله کرده و فرد را در مقابل پاشش مواد شیمیایی محافظت کند. همچنین در شرایط مضر بودن مواد شیمیایی برای دستگاه تنفسی، لباس کار باید حتماً مجهز به ماسک باشد.

لباس یکسره ضداسید

لباس ضد اسید به صورت یکسره و دارای کلاه با جنس PVC، مقاوم در برابر موقعیت های خطرناک ازجمله مواد شیمیایی، محوطه هایی با بخار اسید یا فضایی با ذرات اسپری شده اسید می باشد.

لباس کار ایمن در برابر امواج الکترومغناطیسی

امواج الکترومغناطیسی از جمله پرتوهای مایکروویو، تعمیر و نگهداری فرستنده ها، ایستگاه های رادیویی، فرستنده های شبکه سلولی، سیستم های مخابراتی و ماهواره ای یکی از مضرترین تشعشعات تأثیر گذار بر سلامتی کارگران هستند. کاربرانی که در معرض این امواج قرار می گیرند حتما باید از لباس های محافظ در برابر امواج الکترومغناطیسی که در جنس الیاف های پنبه ترکیب با نقره یا سرب هستند، استفاده کنند.

مجموعه صنعت پوش یکی از معتبرترین و با سابقه ترین مجموعه ها در زمینه تولید لباس کارهای ایمنی مانند لباس دیرسوز، لباس نسوز، کفش ایمنی نسوز، پابند نسوز، کلاه نسوز، دستکش کف دوبل چرمی، آستینچه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، مقنعه چرمی، لباس کار شومر آلمان و … می باشد. این مجموعه با نیروهای متخصص و تجهیزات ایمنی معتبر فعالیت می نماید.

جهت سفارش و خرید می توانید از طریق مجموعه صنعت پوش با شماره تلفن 04135241742 اقدام به خرید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *