دسته‌بندی نشده

لباس کار ایمنی آتش نشانی

همانطور که سازمان آتش نشانی یکی از ارگان های اصلی به شمار می آیند و مورد توجه همگان قرار می گیرد، امدادگرانی نیز هستند که به طور گسترده در امور حریق برای خاموش کردن ‌آتش سوزی ها، خطرناک جانی، مالی، محیط زیست و همچنین نجات جان مردم و حیوانات از موقعیت های خطرناک آموزش دیده اند. کار آتش نشانی فقط محدود به مقابله با آتش نیست و بسیاری از خطرات دیگر از جمله گازهای سمی، اشیاء تیز، زمین ناهموار، سطوح لغزنده، مایعات بیولوژیکی، مواد شیمیایی ریخته شده و برق را متحمل هستند که احتمال ایجاد خطر سوختگی و خفگی برایشان وجود دارد. بنابراین حتما باید لباس کار ایمنی اتش نشانان ویژگی های منحصر به فرد داشته باشد تا از آن ها در برابر خطرات محافظت کند. لباس کار ایمنی آتش نشانی استاندارد تولید شده از بهترین مواد اولیه، بهترین پارچه های صنعتی و الیاف مصنوعی که یکی از مهم‌ ترین تجهیزات آتش نشانان می باشد را داراست، دوخت لباس باید به گونه ای باشد که بتواند در عین عملیات مقاوم باشد، از ورود حرارت به داخل لباس‌ جلوگیری کرده و عمر و دوام آن زیاد باشد. از این رو این لباس‌ ها انواع مختلفی دارد که هر کدام مناسب شرایطی خاص می باشد. ما در این مقاله قصد داریم درمورد انواع لباس کار ایمنی آتش نشانی و کاربرد های آن با شما صحبت کنیم.

لباس آتش نشانی

انواع لباس کار ایمنی آتش نشانی

لباس عملیاتی ورود به محیط مرطوب و دارای الکتریسته

این نوع لباس با شکل اورال یا یکسره به همراه دستکش، چکمه و کلاه های مخصوص برای افرادی که قرار است در محیط برقی باشند عرضه می شود. جنس این لباس‌ ها به شکلی است که در محیط های مرطوب، محیط ‌هایی که مواد اسیدی و بخارات و یا خطر برق گرفتگی وجود دارد بسیار خوب عمل می کنند. این نوع از لباس الکتریسیته بدن را به زمین منتقل کرده و از برق گرفتگی آتشنشان جلوگیری می کند، همچنین آتشنشانان با این لباس می‌ توانند وظیفه و ماموریت خود را در محیط‌ های مرطوب با خیال راحت انجام دهند.

لباس عملیاتی تماس با آتش

لباس عملیاتی تماس با آتش به جهت ورود مستقیم به آتش با جنس لایه خارجی آلومینیوم فایرتکس و فایبرگلاس نسوز و لایه‌ داخلی الیاف ضد گرما و حرارت طراحی شده است تا بتواند حرارت زیاد را به وسیله انعکاس، بازتاب کند و دارای سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ می ‌باشد. این لباس از پنج تکه اورکت، شلوار، دستکش ساق بلند، کلاه خود و پوشه کامل پا تشکیل شده است که حداکثر ایمنی را برای آتشنشان فراهم می ‌کند. همچنین در مواقعی که لباس معمولی عملیات مبارزه با حریق کافی نیست و آتشنشان باید داخل آتش برود، این لباس مورد استفاده قرار می گیرد.

لباس عملیاتی ورود و عبور از آتش

این نوع لباس از الیاف، مواد نسوز، فایبرگلاس و آلومینیوم تولید و نوع پوشش آن اورال می باشد و امکان عبور از محیط آتش با حرارت بسیار بالا را میسر می کند. لباس عبور از آتش معمولاً به صورت سرهم همراه با کلاه و دستکش مخصوص به خود طراحی و دوخته می شود تا امکان تماس و مقابله با آتش برای آتشنشان نباشد.

لباس آتش نشانی

ویژگی های لباس کار ایمنی آتشنشانی

۱.وظیفه لایه ی بیرونی محافظت از آتش است که باید طوری طراحی شود تا در برابر آتش و انفجار بسیار مقاوم باشد.

۲. لایه ی میانی با ویژگی ضد رطوبتی که دارد از ورود و خروج هر گونه رطوبت، سوختن توسط آب و گرمای بسیار به داخل لباس جلوگیری می کند.

۳. لایه داخلی باید به صورتی طراحی شود که کاملا ضد گرما باشد و از آتش گرفتن لباس جلوگیری کند.

۴. جنس لباس باید طوری باشد تا در برابر اجسام تیز و برنده مقاومت بوده و از ورود آب و رطوبت جلوگیری ‌کند.

۵. از پارچه های شب رنگ در برخی از قسمت‌ های لباس استفاده شود تا در مواقع خطرناک دید خوبی را ایجاد کند.

۶. لباس باید وزن مناسبی داشته باشد تا هنگام کار کردن با سختی مواجه نباشد. معمولا وزن لباس کار آتش نشان ها، 2.4 کیلوگرم است.

۷. باید در قسمت بیرونی روی لباس جیب وجود داشته باشد تا آتشنشان بی سیم یا تجهیزات ضروری خود را درون آن قرار دهد.

رنگ لباس کار ایمنی آتشنشان

رنگ‌ لباس کار آتشنشانی متنوع است ولی رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سفید، مشکی، طوسی و سورمه ای استفاده بیشتری دارد، به طور معمول آتش نشانانی که برای آتش سوزی می‌ روند لباسشان به رنگ قرمز و نارنجی و افرادی که در بخش پشتیبانی فعالیت می ‌کنند لباسشان به رنگ سورمه ای، سفید و مشکی می باشد.

مجموعه صنعت پوش یکی از معتبرترین و با سابقه ترین مجموعه ها در زمینه تولید لباس کارهای ایمنی مانند لباس دیرسوز، لباس نسوز، کفش ایمنی نسوز، پابند نسوز، کلاه نسوز، دستکش کف دوبل چرمی، آستینچه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، مقنعه چرمی، لباس کار شومر آلمان و … می باشد. این مجموعه با نیروهای متخصص و تجهیزات ایمنی معتبر فعالیت می نماید.

جهت سفارش و خرید می توانید از طریق مجموعه صنعت پوش با شماره تلفن 04135241742 اقدام به خرید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *