دسته‌بندی نشده

دستکش ایمنی و انواع آن

دستکش ایمنی یکی از لوازم ایمنی مهم و مفید در هنگام انجام فعالیت های مختلف در صنایع کار با فلزات، مواد اسیدی، شیمیایی و جابجایی مواد تیز و برنده است که باید بر اساس مواد یا ابزاری که قرار است با آن ها در تماس باشید انتخاب شود که بتوان با پوشیدن آن از اکثر مصدومیت ها، خطرات ناشی از کار و بیماری های پوستی دست جلوگیری کرد. دستکش باید به گونه ای طراحی و تولید شود که تا حد امکان با دوام باشد و همچنین در سایز مناسب انتخاب شود تا ایمنی بیشتری را در حین کار برایتان فراهم کند. برای هر صنعت و شغلی دستکش ایمنی مخصوص به آن وجود دارد که هر فردی برای حفظ سلامت و ایمنی کار خود باید از آن استفاده کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع دستکش ایمنی آشنا کنیم.

انواع دستکش ایمنی

دستکش ضد برش

دستکش ضد برش برای افرادی که در صنایع سنگ، چوب و فلزات کار می کنند و با ابزارهای سایشی و برشی زیادی سر و کار دارند، طراحی شده است تا از دست در مقابل بریده شدن به وسیله ی ابزار تیز و برنده جلوگیری کند. دستکش های ضد برش مختلفی در بازار با مقاومت های مختلفی در برابر برش وجود دارند.

دستکش محیط های روغنی

این نوع دستکش کار ایمنی برای کار با اشیای روغنی و محیط کار روغنی بسیار با دوام و مناسب می باشد تا با آن در برابر نفوذ روغن و چربی ها به درون دستان محافظت کند.

دستکش زنجیری (فلزی)

این نوع دستکش با حلقه های فولادی محکم، بافت فلزی و زنجیری برای مصرف‌ كار با خطرات مكانيكی، فيزيكی سنگين در برابر پاک کننده ها، مشتقات نفت، پایداری مکانيکی در برابر سايش، صنايع شيميايی، مواد غذایی، پالايشگاه های نفت تولید می شود که در برابر خطر ضربه، اجسام تیز و بریدگی از دست مواظبت می‌ کند. طراحی این دستکش به صورتی است که می توان از آن روی دستکش‌ های دیگر نیز استفاده کرد.

دستکش جوشکاری

سوختگی آسیب و خطری است که به دلیل وجود جرقه و مواد مذاب در جوشکاری فرد را تهدید می کند به همین علت دستکش جوشکاری آرگون در جنس های الیاف چرم، آرامد، پنبه نسوز، پشم شیشه و بافت آلومینیومی برای محافظت از دست هنگام کار در محیط حرارت بالا، قطعات داغ و یا جرقه های جوشکاری استفاده می‌شود تا در برابر سوختگی، سرما و گرما مقاوم باشد.

دستکش آتش نشانی

دستکش آتش نشانی دارای الیاف و جنس نسوز با جلوگیری از سوختگی و جراحت یکی از مهم ترین دستکش کار ایمنی می باشد. در انتخاب دستکش آتش نشانی باید به آستر محافظ و مچ بند، تهویه مناسب برای جلوگیری از تعریق، مقاومت بالا در برابر آتش، گرما و سرما توجه ویژه کرد.

دستکش PVC

دستکش PVC یا دستکش پلاستیکی با داشتن دوام مناسب و مقاومت در برابر خطر بریده شدن دست در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستکش نسبت به مدل های پلیمری دیگر در مقابل عامل های اکسیداسیون و رقیق کننده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

دستکش الکتریسیته

این دستکش‌ ها عایق جریان الکتریسیته است و توسط موادی ساخته شده اند که در جوشکاری، تراشکاری، تکنسین های برق، پیاده سازی دکل برق و تاسیسات در مقابل تماس با جرقه ذوب و تراش فلزات مقاومت می کنند تا خطر آسیب احتمالی به کاربر را به حداقل برسانند.

دستکش ضد اسید

این دستکش با انعطاف‌ پذیری بالا با موادی مانند لاستیک، مواد پلیمری نیتریل، PVC، بوتیل، نئوپرن و وایتون تولید و طراحی می شود که در آزمایشگاه های صنعتی، شیمیایی، پالایشگاه‌ها، تولیدات دارو، محصولات بهداشتی، صنایع غذایی، بیمارستان و درمانگاه‌ها استفاده می‌شود. وجود این دستکش در محیط های آزمایشگاهی که امکان تماس پوست، دست و چشم با مواد شیمیایی و اسیدی دارد، به شدت واجب است.

دستکش ایمنی

نکات مهم هنگام خرید دستکش ایمنی

۱.مقاوم در برابر ضربات مکانیکی

۲. عدم ممانعت هنگام کار کردن

۳. مقاوم در برابر حرارت بالا و کم

۴. عدم عبور جریان برق

۵. مقاوم در برابر ضربه و ارتعاشات ناشی از کار با لوازم مکانیکی

۶. دوام بالا در برابر مواد شیمیایی و رادیو اکتیو

۷.  عدم ایجاد حساسیت

۸. تهویه آسان هوا و عدم ایجاد عرق دست

۹.  مقاوم در برابر پاره شدن و از بین رفتن

 ۱۰.  سایز و اندازه مناسب

مجموعه صنعت پوش یکی از معتبرترین و با سابقه ترین مجموعه ها در زمینه تولید لباس کارهای ایمنی مانند لباس دیرسوز، لباس نسوز، کفش ایمنی نسوز، پابند نسوز، کلاه نسوز، دستکش کف دوبل چرمی، آستینچه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، مقنعه چرمی، لباس کار شومر آلمان و … می باشد. این مجموعه با نیروهای متخصص و تجهیزات ایمنی معتبر فعالیت می نماید.

جهت سفارش و خرید می توانید از طریق مجموعه صنعت پوش با شماره تلفن 04135241742 اقدام به خرید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *