دسته‌بندی نشده

تجهیزات ایمنی فردی و انواع آن

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائلی که در محیط کار وجود دارد تجهیزات ایمنی فردی می باشد که کارفرمایان برای جلوگیری از خطرات احتمالی و صرفه جویی در هزینه ها باید این تجهیزات مهم را تهیه و در اختیار کارکنانشان قرار دهند. این‌ تجهیزات ایمنی شامل تجهیزاتی از جمله لباس کار،‌ پیش بند، کلاه فلزی، کلاه کار، سربند، انواع ماسک ها، عینک حفاظتی، حفاظ گوش، کمربند حفاظ، انواع دستکش، کفش ایمنی، گتر و… برای افرادی که در کارگاه ها و کارخانجات صنعتی، آتش نشانی، جوشکاری، هسته ای، ریخته گری و … مشغول به کار می باشند که باعث ایجاد خطراتی مثل دود آتش، گازهای سمی، انفجار، خرده شیشه ها، حرارت بالا، انفجار اتمی، لبه های تیز و تراشه ها، سیم ها، سقوط اجسام روی پا و بدن، خطرات شیمیایی، بیولوژیکی و مکانیکی می شوند  باید برای ارتقا درصد ایمنی و متناسب با نوع کار خود از آن ها استفاده کنند. ما در این‌ مقاله شما را با تجهیزات ایمنی فردی و انواع آن آشنا می کنیم تا با توجه به توضیحات رعایت اصول ایمنی بسیار مهم بوده و از خطرات جانی برای افراد جلوگیری می کند.

تجهیزات ایمنی فردی

عوامل موثر در انتخاب تجهیزات حفاظت فردی

۱.نظر کارگر برای جنس مناسب

۲. شرایط نگهداری

۳. تاریخ انقضاء و قیمت مناسب

۴. مدت زمان استفاده

۵. شکل ظاهری و کیفیت مناسب.

۶. عدم ایجاد اثرات جانبی

۷. قابلیت دسترسی به تجهیزات ایمنی

۸. سهولت در استفاده و عدم مزاحمت جهت انجام کار

۹. متناسب با عامل زیان آور، غلظت آلاینده ها و زمان مواجهه با آن ها

۱۰. با استاندارد های ایمنی روز مطابق باشد.

تجهیزات حفاظت فردی مناسب با انواع مشاغل

۱.کارگر برق کار و مخابرات باید دارای کلاه ايمنی، دستکش و کفش ايمنی عايق الکتريسيته باشد.

۲. کارگر تراشکار باید دارای عينک تراشکاری، کفش ايمنی، سربند و مچ بند باشد.

۳. جوشکار و کمک جوشکار باید دارای کلاه، کفش ايمنی، عينک، ماسک جوشکاری، پيش بند، گتر چرمی و کمربند ايمنی باشد.

۴. کارگر شيشه گر باید دارای عينک حفاظتی، دستکش، پيش بند و گتر چرمی باشد.

۵. کار با مايعات شيميايی يا اسيدها باید دارای عينک ضد اسيد، دستکش ساق بلند، پوتين، ژاکت و پيش بند پلاستيکی باشد.

۶. کارگر نجار باید دارای‌ کفش ايمنی، دستکش چرمی، ماسک ضد گرد و غبار، عينک و گوش حفاظتی باشد.

۷. کارگر ريخته گر و قالب ريز باید دارای کلاه ايمنی، عينک حفاظتی، دستکش، پيش بند، گتر نسوز، کفش ايمنی و ماسک بخارات باشد.

۸. کارگر آزمايشگاه باید دارای عينک ضد اسيد، دستکش ساق بلند ، پيش بند پلاستيکی و ماسک حفاظتی بخارات باشد.

تجهیزات ایمنی فردی

انواع تجهیزات و وسایل فردی مهم

لباس ایمنی

لباس کار براساس قوانین HSE و استانداردهای بین المللی طراحی و تولید می شود که بر اساس موارد استفاده و ایمنی مورد نیاز با انواع متعدد و مقاوم در برابر حریق، مواد شیمیایی، عایق الکتریکی، سوختگی، برش، تشعشعات، اصابت اشیاء و آلودگی های اتمسفری از بدن محافظت می کند.

کلاه ایمنی

کلاه های ایمنی با پوشش سر، گردن و اجزای صورت در کلیه کارگاه، صنایع و کارخانجات برای جلوگیری از احتمال وارد شدن صدمات خطرناک به سر افراد در اثر سقوط از ارتفاع، سقوط وسایل، تجهیزات و برخورد با موانع وجود دارد، استفاده می شود.

کفش ایمنی

کفش ایمنی بر اساس ساخت آخرین تکنولوژی‌‌ و استانداردهای موجود در مشاغلی که با خطراتی از جمله تجهیزات سنگین، مواد مذاب، دستگاه‌های برش، احتمال برخورد شی تیز، پاشیده شدن مواد مذاب، مواد شیمیایی، سقوط اشیاء و خطرات برق گرفتگی در ناحیه پا و زانو ها سر و کار دارند، استفاده از آن بسیار ضروری می باشد.

دستکش ایمنی

بیش تر حوادث ناشی از کار مربوط به آسیب های وارد شده به دست و انگشتان می باشد که هنگام کار باید مانعی بین پوست دست و ماده وجود داشته باشد تا از دست در برابر آن محافظت کند. دستکش ایمنی دست را در برابر خطراتی از جمله لبه های تیز و برنده، ضربات مكانیكی، مواد شیمیایی، حرارت، الكتریسیته، ارتعاش، پرتوهای رادیواکتیو، برش، سوختگی و حساسیت‌ های پوستی محافظت می کند.

ماسک ایمنی

ماسک ‌های ایمنی در انواع مختلف به صورت کامل یا نیمه صورت و در دو حالت ماسک فیلتردار و تنفسی طراحی و ساخته می شوند. این ماسک ها در برابر مشاغلی که با دود غلیظ، هوای آلوده‌ سمی، مواد شیمیایی، غبارات، گرد و خاک غلیظ، ذرات معلق و بخار محیط وجود دارند، بهترین محافظ برای ریه‌ و دستگاه تنفسی افراد می باشند.

مجموعه صنعت پوش یکی از معتبرترین و با سابقه ترین مجموعه ها در زمینه تولید تجهیزات ایمنی فردی و انواع آن مانند لباس دیرسوز، لباس نسوز، کفش ایمنی نسوز، پابند نسوز، کلاه نسوز، دستکش کف دوبل چرمی، آستینچه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، مقنعه چرمی، لباس کار شومر آلمان و … می باشد. این مجموعه با نیروهای متخصص و تجهیزات ایمنی معتبر فعالیت می نماید.

جهت سفارش و خرید می توانید از طریق مجموعه صنعت پوش با شماره تلفن 04135241742 اقدام به خرید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *