دسته‌بندی نشده

انواع لباس کار و کاربردهای آن

یکی از وسایل حفاظتی در هر شغلی لباس کار آن شغل می باشد. هر یک از کارکنان باید در محیط کاری خود لباس کار مخصوص خود را برتن کنند. انواع مختلفی از لباس کار وجود دارد که بر اساس شغل های متعدد تولید شده اند. ما در این مقاله می خواهیم شمارا با انواع لباس کار و کاربردهای آن آشنا کنیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه مند هستید در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که گفته شد لباس کار انواع مختلفی دارد و هرکدام از این لباس ها بسته به نوع شغل کاربردهای متفاوتی دارد. در زیر به چند نمونه از انواع لباس کار ایمنی و کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

انواع لباس کار

انواع لباس کار

لباس کار جوشکاری: این لباس کار مخصوص افراد جوشکار می باشد. افرادی که به شغل جوشکاری مشغول هستند باید از لباس کار مخصوص جوشکاری استفاده کنند. برای مثال کفش ایمنی نسوز، لباس نسوز، لباس دیرسوز، کلاه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، دستکش کف دوبل چرمی، پابندنسوز و… جز لباس کار ایمنی در حرفه جوشکاری به حساب می آیند.

لباس کار صنعتی

لباس کار صنعتی لباسی است که اکثرا در کارخانجات صنعتی توسط کارکنان پوشیده می شود. این لباس کارها انواع مختلفی دارند که از معروفترین آن ها می توان به لباس های صنعتی دوتیکه، مانتو ها، لباس های یکسره، جلیقه، کاپشن، دوبنده، تیشرت و پیراهن آستین کوتاه اشاره کرد. پوشیدن این لباس ها علاوه بر بهداشتی بودن، به راحتی شخص در حین کار و بهداشت فرد و محیط کمک می کند.

لباس کار آتش نشانی

این نوع لباس کارها ساختارهای پیچیده ای دارند و دلیل آن حساس بودن شغل و مواجه شدن با حریق می باشد. لباس کار آتش نشان ها از لباس کارهای ایمنی معروفی می باشد. این لباس ها اصولا به صورت مثال لباس نسوز، لباس دیرسوز، شیلد رویت مواد مذاب، دستکش کف دوبل چرمی، کلاه نسوز، مقنعه چرمی، آستینچه نسوز، پابند نسوز و … مورد استفاده قرار می گیرند.

لباس کار مهندسی

یکی دیگر از انواع لباس کار ایمنی لباس کار مهندسی می باشد. این لباس کارها اصولا به صورت کلاه ضد ضربه و نسوز و یک پوشش سراسری بوده و از سر و دست و پاها در شرایط خاص محیطی حفاظت می کنند.

لباس کارهای مخصوص شرایط ویژه

برخی از لباس کار ایمنی مخصوص شرایط ویژه ای است و در این شرایط ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال لباسکار عایق سرما و رطوبت، لباس کارهای ضد حرارت و نسوز، لباس های ضد آب، لباس کارهای ضد مواد شیمیایی و رادیو اکتیو. این لباسکار اصولا با پارچه های مخصوص و ویژه دوخته می شود.

لباس کار صنایع غذایی

این نوع لباس کار در صنایع و کارخانجات مواد غذایی توسط کارکنان پوشیده می شود، و غالبا به صورت به روپوش، بلوز، شلوار، پیراهن، پیش بند، شلوار دو بنده، لباس یکسره، تیشرت، کاپشن، جلیقه، کفش و کلاه می باشند. پوشیدن این نوع لباس کار جهت راحتی فرد در حین کار و حفظ بهداشت امری ضروری و غیر قابل اجتناب می باشد.

لباس کار اداری یا لباس فرم اداری

این نوع لباس کارها در اداره جات و توسط کارکنان آقا و خانم پوشیده می شوند. برخی ادارات فرم اداری خاص خود را دارند و کارمندان موظف هستند جهت حضور در شغل مورد نظر ابتدا فرم اداری خود را برتن کنند. این فرم های اداری غالبابه صورتمانتو، پیراهن، شلوار زنانه و مردانه، لباس نگهبانی، جلیقه، کفش و کلاه دوخته می شوند. و به نسبت محیط کاری و یا خانم و آقا بودن کارکنان مورد استفاده قرار می گیرند. 

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از لباس کار وجود دارد که ما در بالا فقط به چند نوع از آن ها اشاره کردیم. اما موضوع اساسی و کلی در مورد تمام نوع های لباس کار این است که این لباس کارها باید براساس نیاز هر شغل انتخاب شده و علاوه بر امنیت در حین کار، راحتی را برای کارگر فراهم نماید. دلیل این موضوع استفاده از این لباس ها در شرایط و محیط های خاص می باشد.

مجموعه صنعت پوش یکی از معتبرترین و با سابقه ترین مجموعه ها در زمینه تولید لباس کارهای ایمنی مانند لباس دیرسوز، لباس نسوز، کفش ایمنی نسوز، پابند نسوز، کلاه نسوز، دستکش کف دوبل چرمی، آستینچه نسوز، شیلد رویت مواد مذاب، مقنعه چرمی، لباس کار شومر آلمان و … می باشد. این مجموعه با نیروهای متخصص و تجهیزات ایمنی معتبر فعالیت می نماید.

جهت سفارش و خرید می توانید از طریق مجموعه صنعت پوش با شماره تلفن 04135241742 اقدام به خرید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *